Co je neonatologie? Úvod do problematiky

Péče o novorozence pro somatology

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve třetím ročníku gymnázia máme příležitost si vybrat volitelné předměty. Ty nás mohou pomoci nasměrovat, když si nevíme rady, co studovat po gymnáziu a přinesou nám daleko podrobnější vhled do oboru, pokud už jsme rozhodnuti.

My somatologové se učíme spoustu teorie o anatomických a fyziologických poměrech v lidském těle a donedávna mnoho z nás nemělo reálnou představu o tom, co všechno studium medicíny a následně lékařské zaměstnání obnáší. Jednu dvouhodinovku jsme ale měli možnost strávit po boku lékařky věnující se pediatrii a neonatologii. Díky její odborné přednášce už pro nás termíny jako gestace, fetus, partus, umbilicus, cyanóza a jiné nejsou tak neznámé a nutno podotknout, že nám nepředala „jen“ teoretické znalosti, ale popovídala nám také o svých studiích v ČR i v zahraničí, o své praxi, složité cestě za svým medicínským oborem a každodenní práci přinášející tu největší životní radost a někdy naopak tu největší životní tragédii. Smutných konců v neonatologii je naštěstí v České republice úplné minimum, za což vděčíme právě odborníkům, z jejichž řad byla i naše návštěva. Toto setkání navázalo a doplnilo naše jiné povídání s klinickým logopedem.

Děkujeme své vyučující za zprostředkování akce, paní doktorce za příjemnou společnost a budeme se těšit na další přednášky a setkání.