ECDL testy na Gymnáziu Tišnov

Ve školním roce 2022/23 se Gymnázium Tišnov, příspěvková organizace, zapojilo do projektu INTERREG V-A na zvyšování digitálních dovedností pedagogů a žáků 24 středních škol SR a ČR v oblasti slovenskočeského pohraničí.

Žáci při ECDL testech

Prakticky šlo nejdříve o zaškolení učitelů a složení ECDL zkoušky na úrovni lektorů. ECDL zkouška je též známa jako “řidičák na počítač” a pokrývá oblasti jako jsou základy ovládání PC, bezpečnost v IT, internet a komunikace, office (zpracování textu, tabulek a prezentací) a počítačová grafika. ECDL certifikát má mezinárodní platnost a lze ho s výhodou použít pro prokázání znalostí v jednotlivých oblastech, např. v žádosti o zaměstnání. Na naší škole se do budoucna uvažuje o uznání maturitní zkoušky z IVT při alespoň 75% pokrytí požadovaných znalostí ECDL certifikátem.

Dne 14.2.2023 mělo 30 našich studentů možnost absolvovat první část ECDL zkoušky zdarma (v rámci projektu INTERREG). Tomu předcházela několikaměsíční příprava pod vedením učitelů Mgr. Jarmily Hoškové a Mgr. Josefa Mariánka. V den zkoušky dorazil zkušební komisař, který nainstaloval mobilní učebnu s notebooky nakonfigurovanými přesně na splnění zkoušek. Naši studenti poté měli možnost splnit první dva z celkem čtyř modulů, které jsou pro vydání ECDL certifikátu potřeba.

Další část zkoušky je čeká začátkem dubna. Tak snad zbývá už jen dodat, aby studenti úspěšně ECDL certifikát získali. Do budoucna, pokud se vše podaří, ho snad budou moci použít (mimo jiné) i na uznání maturitní zkoušky z IVT.