Erasmus + aneb naši učitelé se vzdělávají

Díky programu Erasmus+ jsem mohla strávit poslední týden v březnu na metodickém kurzu ve Vídni. 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Téma semináře bylo Gemeinsam Lernengemeinsam waschsen (Společně se učit, společně růst). Lektorka koncipovala seminář jako workshop, ve kterém jsme měli v menších skupinkách plnit nejrůznější úkoly. Cílem bylo ukázat, jak funguje práce v týmu, jak se můžeme jeden od druhého učit, jak zjistit u každého jeho primární schopnosti, jak řešit efektivně konflikty a také, jak podpořit spolupráci ve třídě nebo mezi kolegy. 

 Semináře se účastnili učitelé z Německa, Chorvatska, Polska a Estonska. Společné plnění úkolů nás vedlo kromě jiného k výměně svých poznatků a zkušeností a bylo pro všechny obohacující. Kurz probíhal v příjemné atmosféře a to od pondělí do pátku vždy od půl deváté do 13h v prostorách jazykové školy nedaleko centra Vídně. Pořadatelem kurzu byla maďarská společnost JUTAKI Kft. – Hungary Expert for Teachers and Students. 

 Z mého pohledu mohl jít kurz trochu víc do hloubky a ukázat např. řešení konkrétních situací, které by byly zaměřeny na práci ve třídě. Přesto jsem ráda, že jsem se kurzu zúčastnila, neboť jsem mohla denně trávit spoustu času s rodilými mluvčími a kolegy z jiných zemí, a tak se dovědět více o školství té dané země. Věřím, že poznatky z oblasti týmové spolupráce využiji, ať už ve své vlastní třídě nebo při nějakém školním projektu. 

 Počasí se velmi vydařilo, téměř každý den svítilo slunce, a tak nás to všechny lákalo za kulturními památkami Vídně. Prošli jsme si celou Ringstraße od radnice až po palácový komplex Hofburg, nenechali jsme si ujít vídeňskou tržnici Naschmarkt se stánky, kavárnami a restauracemi, ani gotickou katedrálu svatého Štěpána, zahrady zámků Belvedere a Schönbrunnu, a v rámci kurzu jsme taky společně podnikli plavbu po Dunajském kanálu. Jedinečná byla i návštěva galerie umění Albertiny s klasickou sbírkou obrazů od Moneta až po Picassa a s jejími habsburskými reprezentačními prostory. 

 Mám radost, že se mi díky tomuto semináři podařilo navázat kontakt s německou školou Gesamtschule v Mönchengladbach (nedaleko Düsseldorfu), která projevila zájem o spolupráci s naší školou. Do budoucna by to mohlo znamenat jak možnost stínování, tak možnost výměnného pobytu žáků.