Ve dnech 26.-29. září proběhla exkurze pro zájemce z řad studentů vyššího gymnázia. Čtyřdenní putování nás zavedlo na místa, kudy kráčela historie a ovlivňovala výrazně životy mnoha generací.

Cesta byla připravena jako projekt a terénní exkurze v návaznosti na učivo mnoha předmětů, nejenom historie a společenských věd. Zúčastnilo se jí jedenáct studentů a dvě pedagožky. V úterý odpoledne nás po několikahodinové cestě přivítal prosluněný Jáchymov a spolu s průvodkyní z místního Infocentra jsme se seznámili s nejstarší historií a prohlédli si mnohé historické domy, které patří do památkové zóny. Odpoledne jsme zakončili prohlídkou špitálního kostela Všech svatých, jediné hrázděné sakrální stavby na našem území, a mohli jsme vystoupat také ke krovům a obdivovat umění starých tesařských mistrů.
Druhý den jsme navštívili místní Mincovnu a muzeum, kde jsme obdivovali velmi zajímavou numismatickou sbírku od nejstarších mincí na našem území, přes významný „jáchymovský tolar“ až po současná platidla. Dále jsme si prohlédli geologickou sbírku, modely středověkých zařízení, které se používaly k těžbě stříbra, etnografickou expozici a také připomínku událostí 50. let, pracovních táborů a těžbu uranu. Odpoledne jsme zavítali do nedalekého městečka Abertamy a prohlédli si spolu s průvodcem štolu Kryštof v dole Mauritius, kde se těžil cín. Při zpáteční pěší cestě jsme obdivovali krušnohorskou přírodu a charakter krajiny, která byla jako Hornický region Krušnohoří zapsána v roce 2019 na Seznam světového dědictví UNESCO.
V den státního svátku jsme spolu s průvodcem Miroslavem Palfim prošli naučnou stezku Jáchymovské peklo, která začíná u Štoly č. 1 a dále vede krajinou – místy, kde se nacházely jednotlivé pracovní tábory především pro politické vězně a kdy byl Jáchymov v podstatě „zamřížované město“. K jednomu z míst jsme vystoupali po tzv. mauthausenských schodech, obnovené připomínce, kterou tak nazvali sami vězňové. Mohli jsme vyzkoušet také zachovalou podzemní celu, tzv. korekci a vytvořit si představu jednotlivých táborů i velmi tvrdého života v nich. Pan průvodce zavedl studenty i na méně známá, ale velmi zajímavá místa, např. do tzv. řetízkárny nebo k Palečkovu hradu. Velmi silným zážitkem byla skautská mohyla u bývalého tábora Eliáš. Na několika místech jsme ten den křížili ještě jinou naučnou stezku – Cestu radonu, která je taktéž evropským unikátem. V pozdním odpoledni, při návratu, jsme ještě navštívili a prohlédli si místní kostel svatého Jáchyma.
Poslední den už jsme jenom cestovali domů, ale měli jsme si celou cestu o čem povídat. Mnohá místa zanechala u studentů velmi silný zážitek. Děkujeme všem, kteří se o nás v Jáchymově starali – v penzionu i všem průvodcům, kteří nám věnovali svůj čas.