100 let Gymnázia Tišnov

Dokumentární film o škole, která změnila život Tišnováků

videodokument 100 let Gymnázia Tišnov

Dne 28. ledna 2021 se odehraje premiéra dokumentárního filmu o historii naší školy. Diváci se na snímek mohou podívat na oficiálním YouTube kanálu Tišnovské televize, případně na obecním infokanálu.

Tento film vznikal poměrně dlouhou dobu a měl být součástí oslav stého výročí školy, které se bohužel nemohly uskutečnit v původně plánovaném termínu, a tak jsme se shodli na tom, že není na co čekat.

Filmem nás provází současná studentka gymnázia, která měla tu čest setkat se s odborníky a absolventy školy. V pěti kapitolách se před divákem odehraje příběh vzniku školy, vzestupů i pádů, úsilí, radostí i smutků lidí, kteří touto školou prošli. Dobové reálie nám připomenou, jak se historické události naší země vepisovaly do osudů školy a jejích studentů.

Na projektu spolupracovalo Gymnázium Tišnov a tým Tišnovské televize. Obrovský dík patří Podhoráckému muzeu a jeho pracovníkům PhDr. Ireně Ochrymčukové a PhDr. Josefu Zacpalovi, kteří se významně podíleli na tvorbě scénáře a poskytli dobové filmové i obrazové materiály. Odborné spolupráce se ujali učitelé gymnázia PhDr. Vojtěch Hanus, Mgr. Jana Vykoukalová a Mgr. Jiří Urbánek, kteří prošli bezpočet historických materiálů, jež se ve filmu objevují, a bedlivě dohlíželi na historickou důvěryhodnost. Hnacím motorem byl muž, bez něhož by tato škola nikdy nebyla takovou, jaká je, Mgr. Karel Švábenský.

Toto dílo by nespatřilo světlo světa bez trpělivé podpory ředitelky gymnázia PhDr. Barbory Holubové a ředitele MěKS Mgr. Jana Brdíčka. Zvláštní uznání si zaslouží kameraman a střihač Pavel Navrátil, díky jehož zarputilosti a preciznosti je výsledek svěží a obrazově malebný. Režie se ujali Libor Šmatelka, Pavel Navrátil a Jiří Urbánek.

Ve filmu účinkují historik a absolvent PhDr. Josef Zacpal, emeritní lékárník a absolvent Mgr. Jan Modrák, etnoložka a absolventka PhDr. Irena Ochrymčuková, ředitel školy z let 1992–2018 Mgr. Karel Švábenský, absolventka a současná ředitelka školy PhDr. Barbora Holubová a studentka Karolína Hanáková.

Je nám nesmírně líto, že se premiéry nedočkal poslední z účinkujících, absolvent a starosta Tišnova z let 1994–2002, Ing. Petr Fruhwirt. Budiž tento film věnován jeho památce i památce dalších vznešených lidí, kteří se zasloužili o tuto jedinečnou školu.

Oficiální text MĚKS, TTV