Krev - esence života

Oblíbenou součástí laboratorních cvičení z biologie je návštěva laboratoří Masarykovy univerzity Bioskop v bohunickém kampusu.

V tomto roce jsme se rozhodli využít nově nabízený program Krev – esence života. Tříhodinový program byl zahájen teoretickou částí, kde zazněly informace o tom, co to krev je, jak a kde vzniká a které složky ji tvoří. Významnou pasáží byly krevní skupiny, jejich podstata a pravidla pro dárcovství krve. Vzhledem k tomu, že v České republice v současné době chybí až 100 000 dárců krve, byli žáci k dárcovství motivováni. Na teorii navázala křížová zkouška zjištění krevní skupiny. Někteří studenti byli zklamáni, že zkouška neproběhla na reálné krvi, ale na kapalině, která se vlastnostmi krvi podobala, ale byla z hygienických důvodů laboratorně vytvořena. Ve druhé praktické aktivitě hledali studenti rozdíly mezi trvalými preparáty krevních nátěrů. Mohli pozorovat a determinovat krev periferní i z kostní dřeně, zdravou i se známkami krevních onkologických onemocnění. Hledání rozdílů mezi leukocyty  bylo velmi náročné i s použitím atlasu krevních buněk.