Kurz první pomoci

žáci GT na kurzu 1. pomoci

Letošní kurz první pomoci studenti druhých ročníků a sexty zahájili netradičně již 15. 5. 2019, kdy navštívili při příležitosti Dne národní tísňové linky 155 tišnovskou základnu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc.

Ve dnech 18. – 20. 6. 2019 se konal tradiční kurz první pomoci pro studenty 2. ročníků a sexty. Stejně jako loni byly dvoudenní převážně teoretické přednášky vyučujících z gymnázia doplněny ve třetím dni o praktickou část, které se zhostili profesionálové z oboru.

Studenti se v prvních dvou dnech dozvěděli základy laické první pomoci, kde stěžejními tématy byla kardiopulmonální resuscitace, poranění pohybového aparátu a páteře, aspirace, zástava krvácení, otravy a poleptání, poranění chladem a teplem, amputace či obvazová technika.

Třetí den se jednotlivé třídy během dopoledne vystřídaly na třech stanovištích, kde si vyzkoušely kardiopulmonální resuscitaci dospělého a dítěte. Dále pro ně byly připraveny modelové situace, kde si   studenti měli možnost ošetřit otevřenou zlomeninu s tepenným krvácením, poranění páteře, odřeninu či epileptický záchvat a hypoglykémii. Na třetím stanovišti byl studentům vysvětlen systém fungování Záchranné zdravotnické služby.

Pevně věříme, že tato akce byla studentům přínosem a budou tak schopni v případě potřeby pomoci druhému.

Velké díky patří všem kolegům, kteří se na akci podíleli a dále odborníkům z oboru Zdenku Doubkovi, Martinu Trojánkovi, Pavlu Spišákovi, paní Blance Humpolcové, Petře Makešové, Ireně Hamákové a studentkám ze SŠ a ZŠ Tišnov.