Na nižším gymnáziu proběhly dvě tradiční soutěže 1

Již během měsíce listopadu, v pátek 18.11., proběhla v prostorách MěKS tradiční recitační soutěž žáků NG zařazená do národní soutěže Dětská scéna a poté následovalo autorské čtení zástupců nižšího i vyššího gymnázia. Na začátku prosince se konala Olympiáda v českém jazyce.

Soutěž proběhla v MěKS Tišnov

Recitační soutěž byla velmi bohatě obsazena rozmanitými básnickými texty a každou třídu zastupovalo několik recitátorů. V odborné porotě zasedly naše bývalé kolegyně, paní Táňa Bíla a Marie Chalupová Veličková, a také nová radní, paní PhDr. Irena Ochrymčuková. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, jejichž vítězové postupují do okresního kola. Navíc byla udělena také Cena poroty a bezprostředně po vyhlášení výsledků proběhl i krátký workshop pro soutěžící, ve kterém proběhla zpětná vazba i inspirace pro další práci s texty.

Do okresního kola postupující vítězové s vybraným soutěžním textem, ke kterému si musí vybrat ještě jeden další.

III. kategorie

1. místo          Marie Hladká, sekunda
  2. místo          Daniel Kazda, sekunda
  3. místo          Ondřej Hiersch, prima + Anna Stalmachová, prima

Cena poroty     Martina Kašparcová, sekunda

IV. kategorie

1. místo          Alžběta Vykoukalová, tercie
  2. místo          Aneta Seberová, kvarta + Jonáš Hála, tercie
  3. místo          Daniel Říčka, kvarta

Do autorského čtení se přihlásila celá řada studentů, kteří chtěli představit své první literární pokusy. Některé texty přečetli sami autoři, jiné – anonymní – texty přečetli spolužáci. Témata byla velmi různorodá - humorná a veselá, ale i vážná a vedoucí k hlubšímu zamyšlení. A objevily se texty o studentské reflexi všech úskalí života.

Za autorský počin byli porotou oceněni Antonín Procházka z primy za text Jindřich VIII a Richard Kazda z kvarty za text Vejce, nebo slepice – co bylo dřív?