Páteční návštěva 1. ročníku v Mahenově divadle

Studenti tříd 1.A, 1.B, kvinty a několik studentů ze 3. ročníku v pátek 24. listopadu dopoledne navštívili Mahenovo divadlo a zhlédli hru Leopoldstadt.

Studenti v divadle

Tradičně se třídy prvního ročníku účastní divadelního představení v některém z brněnských divadel. Je to příležitost slavnostně se obléknout, na chvíli zapomenout na běžné školní povinnosti a starosti a nechat se vtáhnout do děje některého z děl české nebo světové literatury. Tentokrát to byla hra významného anglického dramatika Toma Stopparda Leopoldstadt o osudech několika rodin vídeňských Židů, jejichž životní příběhy jsme sledovali na jevišti v několika generacích v průběhu 20. století.

Tom Stoppard se v Leopoldstadtu "otevřeně vrací ke svému židovskému původu i regionu, v němž se narodil, tedy ke střední Evropě." Hra obsahuje řadu autobiografických prvků a autor připomíná i svůj český původ. Vznikla v roce 2020 a v témže roce měla v Londýně premiéru. Mahenovo divadlo uvedlo hru v české premiéře v červnu 2021.

Návštěvě divadla předcházely workshopy s lektorem činohry, panem Blahem, který přijel za studenty do školy a v rámci hodin literatury je seznámil interaktivní formou s osobou autora, dobovými reáliemi hry a vyzkoušel se studenty také práci s dramatickým textem. Studenti tak přišli na divadelní představení připravení, obeznámení s příběhem a očekáváním, jaká hra bude.