Starší studenti učí primány mikroskopovat

I letos pokračujeme již v tradiční spolupráci studentů třetích ročníků, kteří navštěvují biologická cvičení a nejmladších žáků našeho gymnázia, primánů.

Studenti vyššího gymnázia učí mladší mikroskopovat, vyrobit mikroskopický preparát a své pozorování následně sepsat do laboratorního protokolu.

Letos primáni pozorovali buňky pokožky cibule kuchyňské, dále viděli buňky lístku měříku a v závěru se podívali na trvalé preparáty částí těl členovců.

Cílem celé akce je nadchnout malé studenty pro biologii a naopak se jedná o zkoušku pro studenty straší, kteří se na chvilku stávají rádci a učiteli.

Zpětnou vazbou jsme zjistili, že nejčastějším přáním primánů bylo se do laboratoří podívat znovu.

„Bylo to super, klidně bych šla znovu.“

„Bylo to zajímavé, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí.“

„Moc mě to bavilo.“

„Laboratorní práce se mi velmi líbily. Přiučil jsem se i nové věci např. ovládat mikroskop a připravit preparát.“

„Hodně mě to bavilo, měli jsme skvělého učitele (Libora) a chtěl bych víc takových akcí s mikroskopem. Pracování s mikroskopem mě baví.“

Studenti třetích ročníků:

„Byla to velmi zajímavá zkušenost.“

„Práce s primány mě bavila, až jsem se divil. Vyžadovalo to jistou dávku trpělivosti, ale myslím, že jsme to zvládli.“

„Velice přínosná zkušenost. Pomohlo mi to se naučit lépe vyjadřovat.“

„Pracovalo se mi dobře, kluci byli šikovní a vše probíhalo v pořádku. Myslím, že je tato akce dobrá a užitečná, klidně by mohla být víckrát za rok.“

„Cvičení jsem si užila, bavilo mě primánům předávat informace, které ještě neviděli. Oba moji „spolupracovníci“ byli moc šikovní, poslouchali mě a myslím, že cvičení bylo přínosné pro obě strany. Taky bylo super, že se nebáli zeptat, když něco potřebovali.“

Děkujeme studentům třetích ročníku za jejich přístup k mladším spolužákům a odměnou jim může být nadšená a spokojená třída prima.

Petra Seberová, Lenka Drlíková