Třída kvarta navštívila Legiovlak

Ve čtvrtek 15. září jsme využili mimořádné příležitosti, kdy také do Tišnova zavítal a na několik dnů zastavil Legiovlak. Žáci kvarty měli možnost si nejenom prohlédnout vlak zvnějšku, ale po zhlédnutí filmu o československých legiích a jejich působení v Rusku si spolu s průvodcem prošli i jednotlivé vagony.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Během velmi poutavé prohlídky, která připomněla hned několik významných okamžiků z československých dějin (výročí úmrtí T.G. Masaryka, vznik a budování legií, dlouhou a náročnou cestu legií zpět domů do vlasti) se měli žáci možnost prostřednictvím průvodce v roli legionáře seznámit nejenom s vlakem, jeho vybavením a uniformami vojáků, ale také s příběhy a každodenním životem legionářů. Žáci si postupně prošli jednotlivé vagony, kde si prohlédli nejenom vybavení, ale dozvěděli se mnoho zajímavostí a podrobností o životě v legiích a složitých podmínkách života ve válce a také nehostinných podmínkách Sibiře. K vagonům, které zanechaly největší dojem, patřily vůz velitelství a vůz sloužící k ošetřování zraněných vojáků. 

Průvodce žáky také několikrát upozornil na realitu skutečné války, odkazoval na „krev legionářů“, která může kolovat i v žilách generací našich studentů - potomků legionářů z generací dědů a pradědů, aniž by si toho byli žáci vědomi. S lehkou nadsázkou a ironií připomněl žákům, že ne vše je historická realita a poukázal na upravené a často nereálné filmové verze válečných událostí.