Účast na odborné konferenci

konference napříč obory v Mikulově

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ve dnech 10. a 11. června 2022 se konala v Mikulově v hotelu Galant konference "Sexuální a reprodukční zdraví a antikoncepce v České republice".  Tato zajímavá akce nám byla zprostředkována  paní profesorkou biologie a Somatologie.

Konference byla pořádána za odborné garance Sexuologické společnosti ČLS JEP, Katedry fyzioterapie a rehabilitace LF MU a Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Celá tato akce byla plně nabitá různorodými tématy z oblasti sexuologie, pohlíženo na ni bylo z nejrůznějších stran a odvětví. Na úvod byly sděleny všeobecné faktory, které mohou způsobovat neplodnost. Poté jsme si opět zopakovali školní problematiku, tedy základní hormony a jejich vliv na lidský organismus. Dostali jsme se v tomto tématu i na otázku sexuality. Spojující téma transsexuálů, jak z pohledu lékařského, tak politického. Navázali jsme přednáškou o psychickém zdraví, o možném budoucím léčení pomocí psychedelik, která by mohla být velkou nadějí pro pacienty trpící například existenciální tísní. Pro mě osobně bylo také velmi příjemným tématem nutriční chování a plodnost, kde byly zmíněny doplňky stravy pro ženy i muže. Dozvěděla jsem se, že mezi nejdůležitější minerály v oblasti sexuologie patří selen, zinek a hořčík. Mezi vitamíny, na které by se měly zaměřit ženy v těhotenství, patří vitamín D a E nebo také samozřejmě všeobecně známá kyselina listová. Vzhledem k tomu, že v této době ženy raději sáhnou po přírodních medikamentech, byla zde zmíněna také řada bylin, například ostropestřec, listy řebříčku, maca či zelený ječmen. Chtěla bych poukázat na to, že za jednu z nejzajímavějších přednášek považuji etickou přednášku o genetickém vylepšování nenarozených dětí. Zde se diskutovalo o možných rizicích, která plynou rodičům z možnosti vylepšování si svého dítěte pomocí genetické manipulace a následcích v případě nenaplněných vizí.  V této přednášce se diskutovalo také to, kdo by o genetických manipulacích měl vůbec rozhodovat, zda rodiče nebo nezaujatí odborníci.

Jsem vděčna za možnost zúčastnit se této zajímavé akce, získala jsem mnoho nových informací, které určitě využiji v budoucnu.
                                                                                                       Kristýna Harásková, 3. ročník, Somatologie