Učitelky z tišnovského gymnázia na výjezdu na dalekém severu

Díky Erasmu jsme měly s kolegyní Blankou Navrátilovou možnost vyjet na mobilitu do Irska.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Naším cílem se stalo město Galway, ve kterém sídlí Atlantic Language School pořádající jazykové i metodické kurzy pro učitele. Volba padla na kurz Innovative Teaching Methodologies, který, jak se první den ukázalo, byl ještě doplněn o metodu CLIL. Jednalo se spíše o sloučení dvou kurzů dohromady z důvodu nižšího počtu přihlášených, ale díky tomu jsme mohly poznat více učitelů z různých oborů, což považuji za přínosné. 

Irsko nás přivítalo nezvykle stálým a vcelku příjemným počasím. Ubytovány jsme byly každá ve své hostitelské rodině, díky čemuž jsme měly i bohatší kulturní zážitek. Navzdory pozdnímu příjezdu bylo přivítání velmi milé. Jazyková škola, kde se kurz konal, nám poslala veškeré informace předem, nebyl tedy problém se zorientovat. Program vedle samotného kurzu obsahoval i bohatou nabídku kulturně poznávacích výletů pro volná odpoledne či tématických workshopů pořádaných školou.

V našem kurzu bylo sedm účastníků - 5 z Itálie, jeden z Německa. Většina z učitelů byla také ze středních škol a přestože jsme byli vyučující různých předmětu, vzájemné sdílení fungovalo velmi dobře. Lektorka byla  příjemná, tempo sice trochu pomalejší, ale i tak jsme nahlédly pod pokličku různých metod, které lze nazvat inovativními. Patří mezi ně např. blended learning, flipped classroom, project based learning a na závěr i naše vlastní projekty, kterými jsme zpestřili náš poslední den a ověřili si na našich “studentech” (učitelích z kurzu), jak by mohly fungovat v praxi.  Důležitá byla i výměna kontaktů a získání možnosti budoucího networkingu.  

Vedle námi vybraného kurzu probíhaly v Atlantic Language School i další kurzy, převážně jazykové, což nám umožnilo seznámit se i s jinými účastníky z řad učitelů z různých koutů Evropy. Takto získaná nová přátelství a sdílení zkušeností považuji za jedno z největších přínosů celé mobility. Přispělo k tomu i vybrané místo, tedy konkrétně město Galway, které je velmi přátelské, historicky a kulturně zajímavé a obohacující a skýtá nespočet možností vyžití. Díky nabídce výletů i mimo Galway jsme společně mohli obdivovat irskou krajinu a rázovitost za doprovodu místních průvodců, z jejichž výkladů byla patrná hrdost a silné národní povědomí. Jejich snahou bylo předat nám něco “irského” a obohatit tak náš celkový zážitek z této nevšední země. 

Celkové dojmy z Irska a kurzu jsou velmi kladné a na konci pobytu jsme obě s kolegyní cítily vděčnost za tuto příležitost a smutek nad loučením se s touto zemí a nově získanými kontakty.  Zároveň ale doufáme, že tyto kontakty povedou k další spolupráci a možnostem pro naši školu - rýsuje se možnost semináře na našem gymnáziu s kolegyní z Rakouska a tak to Irskem snad nekončí.