Výjezd první učitelky gymnázia s projektem Erasmus+

Dne 29. července jsem se stala první učitelkou našeho gymnázia, která vyrazila na vzdělávací pobyt v rámci nově získané akreditace programu Erasmus.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Jsem sice vyučující angličtiny, stále se však chci ve svém oboru vzdělávat a posouvat dopředu, proto jsem zvolila kurz zaměřený přímo na zdokonalení jazyka a snažila jsem se najít zemi, kde je angličtina jazykem běžně dorozumívacím. Bohužel poté, co Velká Británie vystoupila z EU, se možnosti značně zužují, takže nakonec padla volba na Irsko. 

Cestu jsem měla poměrně dobrodružnou, protože jsem cestovala přímo z rodinné dovolené v Chorvatsku, rodina mě při zpáteční cestě vysadila na letišti v Bratislavě. Největším šokem po příletu byla radikální změna počasí, kterou jsem sice čekala, přesto však bylo náročné se s ní vyrovnat. Téměř celý týden pršelo, silně foukalo a teploty se pohybovaly kolem deseti stupňů.  

Bydlela jsem v soukromí, v pokojíku v rozlehlém domě patřícím jedné starší dámě, na západním okraji města Galway. Škola, kde jsem denně pobývala asi od osmi hodin ráno do tří hodin odpoledne, leží v centru města a nese název Atlantic Language  School Galway a specializuje se na vzdělávání cizinců v angličtině.  

Kurz trval sice jen týden, byl však velmi intenzivní a přinesl mi nejen hodně nových jazykových impulzů, ale také hlavně větší kulturní povědomí o této krásné a zajímavé zemi, jakou Irsko bezesporu je. V jednotlivých blocích jsem se také setkávala se spolu studujícími z nejrůznějších zemí celého světa – od Švýcarska až po Brazílii. Vzájemné rozhovory mi daly uvědomění, že opravdu všichni na této planetě máme stejné problémy i radosti a že jako lidstvo jsme jedna velká rodina. 

Zajímavým aspektem celého pobytu byly i mimoškolní aktivity. Zúčastnila jsem se odpoledních exkurzí jak po krásách přírody, tak prohlídky samotného města. Irsko je jistě zemí v mnohém inspirativní, průvodci i učitelé, se kterými jsme se setkávali, se neskrývali s hrdostí na svoji zem, zároveň však byli velmi vstřícní a přátelští vůči nám, cizincům. 

Celkově mě tato zkušenost nabila novou inspirací do mé vzdělávací praxe, rozšířila mi obzory. Doteď při některých probíraných tématech čerpám z tohoto týdne a týká se to jak výuky angličtiny, tak dějepisu. Snažím se též na studenty přenášet ten pocit evropské, ale vlastně i světové sounáležitosti, kterého jsem při tomto pobytu nabyla. Domnívám se, že program Erasmus je velmi přínosný jak pro učitele, tak pro studenty a bude-li příležitost, ráda se znovu zúčastním.