Navštívili jsme putovní výstavu Retogaming v Muzeu města Tišnova.
Výstava Retrogaming v Muzeu města Tišnova představuje počítačovou techniku ve svých počátcích až do poloviny 90. let. Velmi zajímavé byly ukázky prvních domácích 8-bitových počítačů Atari, ZX Spectrum, Commodore, aj., na kterých pamětníci hráli první počítačové hry a na kterých se také učili programovat. Paradoxně jejich elán, snaha proniknout do tajů tehdejší počítačové techniky a chuť naučit se programovat, byly mnohem větší než u současné generace, která počítačový svět kolem sebe považuje za něco samozřejmého. Dostat tyto mikropočítače do domácností v tehdejším Československu bylo ale velmi obtížné, kdo neměl devizové prostředky do tehdejších prodejen Tuzex, tak zkoušel různé nelegální cesty, a také proto, že jejich cena tehdy násobně převyšovala průměrný měsíční plat...
Nechyběly ani počítače IQ151 a PMD československé výroby, na kterém začínala výuka programování na školách v 80. letech v jazyku Basic. Záznamová média byly magnetofonové kazety.
Další skupinou mezi vystavovanými exponáty byly první osobní počítače, které se v ČR začaly rozšiřovat po roce 1989 ve firmách a organizacích - PC AT/XT s 16-bitovou architekturou, což bylo i v případě naší školy. Již mohly být zasíťovány díky na tehdejší dobu revolučnímu operačnímu systému Windows for Workgroups, a tak vznikla i naše počítačová učebna. Jejich záznamová média patří také mezi zajímavé vystavované exponáty, což byly pevné disky o kapacitě 64 MB, diskety osmi, pěti a třípalcové, první laptopy a mnoho dalšího.
Součástí výstavy je také herna, která žáky přirozeně zaujala nejvíce, protože si zde mohli vyzkoušet ovládání tehdejších počítačových her a jim odpovídající úroveň grafického prostředí, např. Dan Dare, 1942, Super Mario Bros, Wolfenstein, Prince of Persia, aj.