UNSERE REISE NACH SALZBURG
Dne 21.4.2024 jsme se vydali za dvoutýdenním dobrodružstvím do Rakouska. Účastníky zájezdu byli tři studenti Septimy - Tonka Pekaříková, Markéta Bílá, a Duc Anh Tran. První čtyři dny nám byla doprovodem i p. uč. Otáhalíková, která se ubytovala v nedalekém penzionu, zatímco my ostatní jsme bydleli u učitelky Elisabeth, jež nás každé ráno doprovázela do školy.
Během našeho pobytu jsme každý den vzorně navštěvovali Gymnázium v Halleinu a snažili se pilně se učit, což bylo zpočátku přes jazykové bariéry nesnadné, s každou další hodinou jsme však rozuměli více. Ve škole jsme si vyzkoušeli všemožné předměty, od matematiky, přes praktickou filosofii a latinu až po předměty, které na naší škole nemáme, například etiku či náboženství.
Společně se třídou jsme se účastnili nejen klasického vyučování, ale i mimoškolních aktivit. Díky tomu jsme se podívali do útrob stále fungujícího kapucínského kláštera v srdci Salzburgu. Poté jsme absolvovali náročný výšlap na kapucínskou horu, načež jsme byli odměněni krásným výhledem na celý Salzburg. Zde nás také čekala prohlídka dalšího kláštera, tentokrát františkánského. Následovala prohlídka dalších Salzburských kostelů. Jiný den jsme také měli možnost zhlédnout divadelní představení 1984 od George Orwella hrané v němčině.
Ve volném čase jsme se s Elisabeth podívali na zámek Hellbrun, známý pro své vodní hrátky, a jindy jsme se vydali na pěší výlet kolem jezera Fuschlsee. Navštívili jsme také keltskou vesnici a již nefunkční solný důl v malebném Bad-Dürrnbergu. Celý důl jsme přitom (kromě průvodce) měli jen pro sebe. Do nitra hory nás zavezl důlní vláček, později nás čekala plavba lodí po podzemním solném jezírku, a nechyběly ani rychlostní závody na důlních skluzavkách, ve kterých nás ale náš průvodce pokaždé porazil.
Spolužáci nás několikrát vzali do Salzburgu, kde nás provedli po mnohých památkách, ale i jejich oblíbených místech. Takto jsme navštívili Mozartův rodný dům, noční Mirabell Garten, Goldene Kugel a nespočet dalších míst.
A to je jen zlomek našich zážitků. Nejraději bychom si výlet o pár týdnů prodloužili, anebo zopakovali. Vedle všeho, co jsme zažili, bylo zajímavé poznat salzburský dialekt a němčinu v podání rodilých mluvčích a vyzkoušet si dorozumět se s nimi v každodenních situacích. Ne vždy se nám to dařilo nejlépe, ale chybami se člověk učí, …a proto jsme se naučili mnoho. Do paměti se nám vrylo zvláště jedno slovo, o které se s vámi chceme podělit, a které se vám bude jistě hodit, rozhodnete-li se navštívit Salzburk. Tímto slovem je těžko vyslovitelné „Oachkatzlschwoaf“, analogie české řeřichy pro cizince. Uhodnete co toto slovo znamená?
FOTO: https://www.gym-tisnov.cz/fotogalerie/unsere-reise-nach-salzburg
EXKURZE ERASMUS DO HOLANDSKA
V neděli 15. října vyrazila skupina dvanácti studentek a studentů s doprovodem Mgr. Kappelové a Vykoukalové na týdenní výjezd v rámci programu Erasmus do Holandska.
Doprava byla zajištěna malým autobusem řízeným dvěma řidiči. I když cesta probíhala bez problémů, bylo docela náročné po celé noci strávené vsedě v autobuse se hned zapojit do bohatého programu v nizozemské škole, který ve spolupráci s kolegou z této školy připravila Mgr. Hradilová. Prostředí a celý program byly však natolik zajímavé a nabité novými věcmi, že si brzy nikdo na únavu ani nevzpomněl.
V průběhu týdne účastníci trávili svá dopoledne postupně ve dvou školách – v Leeuwardenu a Oosterwoldu a v obou měli možnost nahlédnout do nizozemského školního systému a setkat se s místními studenty.
Nejvýznamnějším momentem celého výletu bylo setkání s členy nizozemských parlamentů. Účastníci naší výpravy byli totiž povětšinou členové této platformy na půdě tišnovského gymnázia a cílem celého projektu bylo umožnit jim nahlédnout do práce parlamentů v jiné zemi a načerpat inspiraci. Měli tedy příležitost diskutovat s členy těchto organizací o aktuálních otázkách a představit svoje akce a nápady. Součástí naší skupiny byly též dvě redaktorky našeho školního časopisu Tigy, které jistě cítily hrdost, když zjistily, že se na těchto zahraničních školách vydávání školního periodika zatím nepodařilo rozběhnout.
V rámci vzdělávacího programu se studenti na obou školách také zapojili do různých experimentů a pokusů, které je nejen zaujaly, ale také jim poskytly nové poznatky a dovednosti. V druhé škole měli také možnost využít služeb místní techniky a nechat si vyrobit originální visačky s vlastními nápisy.
Mimo školu měli také možnost poznat i místní přírodu jak při procházce v přírodní rezervaci na pobřeží, tak při výletu na člunech po místních všudypřítomných kanálech. Zajímavou zkušeností byla i návštěva historického města Naardenu a hrobu významného pedagoga Jana Amose Komenského, který je zde pohřbený. Všechny docela překvapilo, že tento pro nás výrazný velikán naší historie není v Nizozemsku vůbec známý.
Pobyt v Nizozemí byl také příležitostí pro naše studenty, aby si vyzkoušeli samostatnost. Vařili si sami, nakupovali a řešili běžné denní úkoly, což byla pro tyto mladé lidi skvělá životní zkušenost.
Na závěr svého výletu navštívili Amsterdam, kde byl dopolední čas věnován prohlídce Rijksmusea se vzácnými sbírkami holandských mistrů a po poledni vyrazili na procházku “Po stopách Anne Frank". Je nutno dodat, že ačkoliv tento den počasí nebylo vůbec na straně studentů a pršelo a bylo zima, tak entuziasmus a radost z objevování přesto vydržely.
Jinak celý týden bylo počasí víceméně slunečné a studenti ho prožili v duchu vzájemného porozumění, vzdělávání a kulturního rozvoje. Tento výjezd jim přinesl nové přátele, poznatky a zážitky, které je budou provázet i nadále. Všichni účastníci pociťují vděk za tuto příležitost a těší se na další podobné zážitky v budoucnosti.
FOTO: https://www.gym-tisnov.cz/fotogalerie/exkurze-erasmus-do-holandska-b